Płacimy blisko dwa razy więcej za dostęp do Internetu niż obywatele większości krajów Unii Europejskiej.
Wnioski z prezentowanego wczoraj raportu Centrum im. Adama Smitha na temat kosztów korzystania z Internetu są porażające: surfowanie po sieci jest wciąż dla Polaków niezwykle drogą przyjemnością. W przypadku szybkich, szerokopasmowych łączy drożej jest tylko na Słowacji (zestawienie według parytetu siły nabywczej). Jeśli łącza o średniej przepustowości - 512 kb/s - jesteśmy niechlubnymi liderami tej klasyfikacji, wyprzedzając nieco tylko tańsze Węgry i Czechy.
Autorzy raportu zwracają uwagę, iż polscy dostawcy Internetu muszą w końcu obniżyć ceny, jeśli chcą zdobyć następnych klientów.
Eksperci Centrum zarzucają operatorom, że windują ceny ponad miarę. Ich zdaniem dla dostawców ważne są dziś jedynie krótkoterminowe zyski, a nie rozwój społeczeństwa informatycznego.
W opinii Centrum im. Adama Smitha ceny dostępu do Internetu z powodzeniem mogłyby być - w ujęciu nominalnym - najniższe w Unii. To zaś zwiększyłoby popyt na usługi szerokopasmowego dostępu do globalnej sieci. Drogą do tego mogłyby być decyzje ograniczające monopol TP SA. Tydzień temu nowa szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska podjęła decyzję o udostępnieniu sieci Telekomunikacji innym operatorom, którzy mogliby oferować szybki Internet.
__________________________________________________________
Działający między innymi w Polsce dostawca usług telekomunikacyjnych zmienia właśnie właściciela
Fundusz Platinum Equity chce sprzedać akcje spółki NextiraOne Europe Holdings BV firmie ABN AMRO Capital France.
Strony nie ujawniły warunków umowy. W komunikacie prasowym podkreślono, że choć kupujący i sprzedający są przekonani, że transakcja zostanie sfinalizowana w czasie najbliższych tygodni, nie ma gwarancji, że wszystkie warunki zamknięcia będą spełnione i transakcja zostanie zakończona.
NextiraOne działa w 16 krajach Europy, w tym w Polsce. Zajmuje się dostarczaniem przedsiębiorstwom rozwiązań i usług telekomunikacyjnych, w tym związanych z telefonią przez Internet. W 2005 r. miała ponad 1 mld euro przychodów (w Polsce - 206 mln zł). - Zmiana właściciela nie ma wpływu na działanie firmy w Polsce - powiedział "Rz" Marek Kobielski, prezes NextiraOne w Polsce.
NextiraOne powstała w 2002 roku w wyniku wydzielenia z koncernu Alcatel działu zajmującego się dystrybucją i usługami dla przedsiębiorstw. ABN AMRO Capital France to firma private equity, należąca do ABN AMRO Group we Francji. Platinum Equity jest globalnym funduszem specjalizującym się w fuzjach, przejęciach i prowadzeniu firm.
ED media 18.05.2006r